AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  
Cine este conectat?
In total sunt 2 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 2 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectati a fost de 15, Lun 27 Ian 2014, 21:20
Parteneri
Image and video hosting by TinyPic
Sondaj
Ultimele subiecte
» Aici Motoko~
Mar 02 Mai 2017, 22:33 Scris de Motoko

» Cate mesaje ai?
Sam 29 Apr 2017, 23:54 Scris de xey

» [Joc]Te banez pentru ca...
Sam 29 Apr 2017, 23:53 Scris de xey

» chat topic
Sam 29 Apr 2017, 23:53 Scris de xey

» Poveste
Vin 21 Apr 2017, 22:01 Scris de Motoko

» Ce iti place la userul de deasupra?
Lun 10 Apr 2017, 16:03 Scris de Elena.xD

» ce e cu forumul?
Lun 13 Mar 2017, 20:12 Scris de Kagome San

» Sugestii pentru forum
Dum 12 Mar 2017, 11:09 Scris de xey

» Death Note Manga - Capitolul 1
Sam 11 Mar 2017, 19:27 Scris de Yobichon

Top postatori
xey (1860)

Rosey090 (1591)

Deya (1366)

Yobichon (974)

Zeref Dragneel (794)

Ciocolată (699)

Kagome San (505)

Yuuuki (488)

Ikmeya (365)

HappyVero (360)

Cei mai activi postatori ai lunii
Motoko

Mai 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
CalendarCalendar

Distribuiti | 

[COMPLETAT] Mitsu - Emaki-mono

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Ciocolată
Designer
Designer

Medalii: :
Sex : feminin Mesaje : 699
Yeni : 8975
Reputatie : 0
Localizare : El Dorado
Joburi/Distractii : Haven't you heard the rumours?
Stare de spirit : cum uh sol nu

MesajSubiect: [COMPLETAT] Mitsu - Emaki-mono   Joi 31 Mar 2016, 01:03

@Mitsu, ca proaspăt-devenit artizan, Curtea îți solicită ție și maestrului tău un emaki-mono*, bazat pe o operă sau un moment important din istoria japoneză; alegerea îți aparține. Ție îți va reveni onoarea de a prezenta opera în fața întregii c**ți. Descrie modul cum realizezi opera și felul cum o prezinți în fața c**ții (aprox. 300 de cuvinte, the more the better).

*emaki-mono, suluri pictate de pergament, ce prezintă scene din viața c**ții, bătălii, romanțe, lucruri religioase, povești populare, etc. De obicei, acestea conțin atât picturi, cât și text.

Expiră la: 2 aprilie 2016, 23:59

Recompensă: 200 yeni

Eșuat: -220 yeni

一つずつ 櫻の華は 空で翔ぶ

Ultima editare efectuata de catre Ciocolată in Dum 03 Apr 2016, 00:00, editata de 1 ori
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Mitsu
Translator
Translator

Sex : masculin Zodiac : Gemeni Varsta : 22
Yeni : 10126
Reputatie : 3
Localizare : Brasov
Joburi/Distractii : Video games, Anime, Manga, Music, Chess, Acting Weird?
Stare de spirit : /人 ◕ ‿‿ ◕ 人\

MesajSubiect: Re: [COMPLETAT] Mitsu - Emaki-mono   Sam 02 Apr 2016, 23:43

Mă aflam în atelier împreună cu maestrul meu, când deodată intră un mesager grăbit şi îi oferă o scrisoare. Maestrul o deschide şi citeşte conţinutul, apoi să uita în zare şi îmi spuse pe un ton grav:
- Mitsu, Curtea Imperială ne-a cerut să realizăm emaki-mono, ceea ce este o onoare foarte mare pentru noi. Însă, eu sunt eu sunt bătrân şi vederea nu prea mă ajută, aşa că eu pregătesc cele necesare în timp ce tu vei realiza opera.
- Dar maestre, nu ştiu dacă sunt pregătit...
- Viaţa nu te pregăteşte niciodată pentru obstacolele care îţi vin în cale, trebuie doar să te adaptezi. Asta e şansa ta să fii recunoscut, iar daca dai greş, mă tem că o să plătim scump amândoi. Poate chiar cu viaţa.
Presiunea de pe umerii mei era destul de mare. Am luat câţiva bani de buzunar şi am plecat în capitală. Odată ajuns printre străzile capitalei observ o mulţime. Mă strecor printre oameni şi observ că toţi se uitau captivaţi la o piesă de teatru noh. Se juca "Atsumori", una din piesele favorite ale spectatorilor dar şi a maestrului meu şi m-am gândit că asta ar fi inspiraţia perfectă pentru opera care urma să o realizez. Mă grăbesc înapoi la atelier şi găsesc deja pensula, sulul dar şi vopsele pregătite. Am început să desenez cu o oarecare reţinere, având în vedere că viaţa mea depindea de asta. După ore în şir petrecute în atelier puteam să zic că opera era gata, pentru că reda tot, bucuriile, tristeţile şi limitările vieţii. A doua zi am plecat împreună cu maestrul la Curtea Imperială, iar după câteva ore de aşteptare am fost primiţi în faţa celor mai importanţi oameni de stat. Am îngenuncheat împreună cu maestrul meu, apoi ni s-a permis să ne apropiem şi să prezentăm creaţia.
- Umilul vostru servitor, Mitsu, doreşte să vă arate însuşi viaţa din capitala noastră, viaţa unor oameni de rând. Desfac uşor sulul şi le arăt tuturor peisajul cu oamenii care îşi vedeau de treburile lor, prea preocupaţi ca să vadă imaginea de ansamblu, dar şi scrisul formulat aşa: " Viaţa unui om durează doar 50 de ani. În comparaţie cu cea din Geten, este însă doar un vis şi o iluzie". Mă uit la maestru meu şi avea o expresie împăcată, parcă mulţumit că elevul său făcuse primul pas în lume. Totuşi, pe fața mea se vedea nerăbdarea dar şi neliniştea cu privire la reacţia celor de la Curte...

Sus In jos
Ciocolată
Designer
Designer

Medalii: :
Sex : feminin Mesaje : 699
Yeni : 8975
Reputatie : 0
Localizare : El Dorado
Joburi/Distractii : Haven't you heard the rumours?
Stare de spirit : cum uh sol nu

MesajSubiect: Re: [COMPLETAT] Mitsu - Emaki-mono   Sam 02 Apr 2016, 23:59

Toți curtenii se miră de priceperea de care ai dat dovadă, creând o asemenea operă; se vede foarte bine că talentul tău este unul unic în tărâm. Însăși Împărăteasa, din spatele paravanului său, pare să zâmbească și dă aprobator din cap. Ți-ai dus misiunea la bun sfârșit, iar ca urmare primești 200 de yeni.

Pentru măiestria de care ai dat dovadă, Curtea hotărăște să îți acorde și un bonus de 50 de yeni.

MISIUNE COMPLETĂ.

一つずつ 櫻の華は 空で翔ぶ
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: [COMPLETAT] Mitsu - Emaki-mono   

Sus In jos

[COMPLETAT] Mitsu - Emaki-mono
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Clanuri :: Yamato :: Misiuni-